Česky / English

Mary Stallings - David Udolf band

David Udolf - piano
Vincenc Kummer - acoustic bass
Marián Ševčík - drums

23. 12. 2011 19:00, Národní divadlo

Mary Stallings at the National Theatre Prague from Jazz v Opere on Vimeo.


V Praze zazpívá hvězda světového jazzu Mary Stallings

Koncert znamenité jazzové zpěvačky Mary Stallings 23. prosince od 19 hodin v Národním divadle zahájí nový projekt Jazz v Opeře.

Mary Stallings prestižní americký deník The New York Times označil za možná nejlepší žijící jazzovou zpěvačku dneška, ženu, která možná mnoha lidem unikla. V Praze vystoupí spolu s triem pianisty Davida Udolfa. V předvánočním čase, v povznášející atmosféře historické budovy Národního divadla, půjde o jeden z vrcholných koncertních zážitků končící sezóny, určitě nejen pro příznivce jazzu. Koncert Mary Stallings se uskuteční pod záštitou Velvyslanectví USA v Praze a  českého velvyslance v USA Petra Gandaloviče.

Jazz v Opeře, série koncertů špičkových jazzových interpretů v Národním divadle, bude v následujících letech pokračovat vystoupením dalších osobností tohoto žánru.

Mary Stallings k profesnímu mistrovství zrála během dlouhé hudební dráhy. V jejím zpěvu se odráží životní prožitky, emoce, která slova naplňují opravdovým významem a hloubkou. Posluchače, návštěvníky koncertů i odborníky nadchla výjimečným darem procítěné lyrické interpretace písní, soulovým jazzem s jemnou příchutí swingu.

Narodila se v San Franciscu jako prostřední z jedenácti sourozenců. Profesionálně začala vystupovat v devíti letech s matkou a dvěma staršími sestrami v rodinné gospelové skupině. První setkání s jazzem zažila při vysedávání na zkouškách svého strýce, tenor saxofonisty Organda Stallingse. Kariéra Mary Stallings odstartovala na konci padesátých let, její ohebný hlas ji dostal do zajímavých kruhů, a umělci, se kterými vystupovala, patří mezi klíčové postavy jazzové historie. Nechybí tu například: Ben Webster, Cal Tjader, Earl Hines, Red Mitchell, Teddy Edwards, Montgomery Brothers, Billy Eckstein, Joe Williams, Tony Bennett, Count Basie, Dizzy Gillespie ani slavná Ella Fitzgerald. V roce 1972 výrazně omezila koncertování a věnovala se své dceři, dnes zpěvačce R&B Adrianě Evans. Ke zpívání se Stallings naplno vrátila na konci osmdesátých let.

Pravidelně vystupuje na jazzových festivalech včetně legendárního Monterey Jazz Festivalu. Vydání nejnovějšího alba Mary Stallings Dream na podzim 2010 provázely uznalé recenze v respektovaných hudebních médiích jako je Jazz Times nebo americký jazzový měsíčník DownBeat Magazine.

Předprodej vstupenek na pražský koncert Mary Stallings v cenách od 250 Kč do 1 200 Kč v pokladnách Národního divadla a obvyklých předprodejích.

Kontakt

jazzvopere@gmail.com
Mediální servis: 2media.cz, s.r.o., www.2media.cz